James Bigglesworth

 

        S poručíkem Jamesem C. Bigglesworthem je nejlepší seznámit se v době, kdy létal na stíhačkách Sopwith Camel 226. squadrony. První světová válka dokázala využít skvělý vynález letadla k zabíjení lidí a protože se vývoj nezastavuje, pustili se piloti obou válčících stran do sebe. Tehdejší novinku - letecké souboje si armády oblíbily a začaly své zbraně zdokonalovat. Vývoj pokračuje a blíží se doba, kdy budou piloti nadbyteční. 

    V době "velbloudích stíhaček byl však stíhací pilot bojovníkem, který se musel učit všechno strašně rychle a když se učil pomalu, nepřežil. Letadlo byla novinka a zákony létání a vzdušných soubojů se teprve lidé učili...

   Biggles patrně patřil mezi nejvnívavější a nejrychlejší žáky. Přátel měl na každé základně v  Maranique desítky, mnozí se však nedožili konce války. Mezi ty nejštastnější patřili major Mullen, důstojníci Mahoney, Mac Laren, Cowley, Hartcourt, všeobecně oblíbený "profesor" Henry Watkins i kapitán Wilks - Wilkinson. Přes jejich veloké mistroství není sporu o tom, že právě Biggles byl mužem, který nejlépe dělal výkruty, loopingy, skluzy po křídle a ovšem i svůj kulomet.

   Není zcela jasné, kdo byl spisovateli W. E. Johnsovi pro Bigglese vzorem. Podle jedné z variant to mohl být proslulý britský důstojník a člen Intelligence Service T. E. Lawrence. Háček je v tom, že tento statečný, vynalézavý a úspěšný muž nikdy nad válečnými zákopy nelétal, i když u letectva později sloužil. Jeho vlastnosti však mohli autora inspirovat v řadě příběhů, v nichž se Biggles zaplétá do vyzvědavačskho řemesla.

   Nejpravděpodobnějším se zdá, že Biggles je jakousi kombinací několika leteckých es války, jelikož závěru se W. E. Johns jako pilot sám účastnil.. A jméno hrdiny? Je ověřena osoba Flight - Lieut. C. G. Wiggleswotha A.F.C, jehož příjmení je až neskutečně podobné jménu románového Biggles...

                                                                                                                                           

 ( přepsáno z knihy "Biggles letí na jih" od nakl. T&M)

                                                                                    

 James C. Bigglesworth

 

 

BACK